تبلیغات
bidgarptadu - Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli online iBooks offline eng free

امروز:

Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli online iBooks offline eng free

Where to read Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli online iBooks offline eng free

->->->-> READ BOOK Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli

->->->->ONLINE BOOK Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo  by Dritero Agolli

->->->-> DOWNLOAD BOOK Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli

Book description

Ndonëse vetë shkrimtari është shprehur se me Arkën e Djallit do të ndryshojë përfytyrimin e letërsisë shqipe, për një shumicë lexuesish kontributi më i rëndësishëm letrar i tij në prozë është Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1973). Kronikë e karrierës së palavdishme të një zyrtari në vijë, romani është në të njëjtën kohë pasqyrë e pozitës së mjerë të vartësit të tij, Demkës, një kalemxhi i stërvitur, që pak nga pak është ndarë me talentin.Vitet e fundit, veçanërisht pas botimit në Francë, këtij romani i është rikthyer vëmendja. Rreth tij është debatuar shumë. Janë hequr paralele dhe janë bërë analogji me vepra të ngjashme që nuk gjetën tribunë botimi në vende të Lindjes ish - komuniste. Me këtë rast është përmendur, jo pa njëfarë çudie, shkalla e lirisë së krijimtarisë tek autorët më të talentuar në Shqipëri. Për një gjykim më pranë së vërtetës rreth kësaj çështjeje, ndoshta duhej vënë në dukje fakti që ky roman u paraqit fillimisht si pronë letrare e së vetmes revistë humoristike të vendit - Hosteni - si dhe fakti tjetër i njohur, që e qeshura mundëson gjithçka. Përmbysjet e mëdha fillojnë me humorin. Kur një periudhë historike mbërrin kohën e humorit, kjo do të thotë se ajo ka trokitur në çastin e zbaticës. Ushtari i mirë Shvejk shembi lavdinë e perandorisë, thotë Hasheku.Për burokratët dhe servilët është shkruajtur jo pak, por faji përgjithësisht i është hedhur njërës palë: ose eprorit arrogant, ose vartësit të përulur. Kurse në romanin humoristik të D.Agollit, Zyloja dhe Demka, shkurtime të emrave tradicionalë Zylyftar dhe Demir, ku nuk merret vesh ku fillon modernizimi dhe ku mbarojnë përkëdhelja dhe përqeshja, e meritojnë plotësisht njëri - tjetrin. Të dy janë shkaktarë situatash që e bëjnë lexuesin të shkulet gazit, por edhe të pezmatohet disi. Produkt i njëri-tjetrit, ata janë njëherësh bashkëfajtorë për lëngatën që e vetëvuajnë.Për artin e humorit paraqitja e dy personazheve në bashkëfajësi është një zgjedhje e njohur. Mjafton të kujtojmë, bie fjala, lidhjet midis Don Kishotit e Sanço Pançës në veprën e mirënjohur të Servantesit, Oliver Hardin dhe Sten Laurelin. Edhe Zyloja me Demkën të tillë janë, një në dy apo dy në një. Ata ushqejnë njëri--tjetrin dhe nuk mund të ndahen.Zylo pa Demkë dhe Demkë pa Zylo nuk mund të ketë. Cili prej tyre është më shumë fajtor? Kjo nuk është një gjë që zgjidhet lehtë.Komizmi i figurës së Zylos buron nga kontradikta themelore e karakterit të tij: ai i jep vetes të tjera vlera nga ato që i takojnë, duke menduar se hierarkia shtetërore është edhe hierarki meritash. Shoku Zylo është një nga qindra e qindra nëpunësit e mesëm të një aparati shtetëror me shumë instrumente. Ai nuk është pa merita pune, diçka ka bërë për të mirën e saj, por këto merita në peshoren e shoqërisë kanë rëndesë shumë më të vogël se në mendjen e Zylos.Në të vërtetë Zylo Kamberi është një figurë tragji - komike. Veprimet e tij të bëjnë të qeshësh, po aq sa edhe të ndiesh keqardhje. Zyloja nuk është një burokrat poterexhi, bujëmadh, i zhurmshëm. Arroganca e tij është e heshtur. Prepotenca e tij është me zë të ulët. Veprimet e tij përherë priren nga qëllime të mbara, por çojnë në gabime trashanike.Zyloja nuk është i vetëdijshëm për sëmundjen që e mundon. Ai nuk është një burokrat skematik, që shquhet që atje tej. Përkundrazi, lexuesi e mbyll librin i bindur se, po të mund të bëhej i ndërgjegjshëm për dobësinë, shokut Zylo ndoshta do ti vinin mendtë dhe do të gjente forcë për të ndrequr veten. Prandaj ai është një figurë fatkeqe, ku bëhen bashkë mirësia e qëllimit me padijen, me humbjen e ndjenjës së realitetit, të masës për të vërtetën. Në këtë kuptim, Zyloja i shfaqet lexuesit në një pamje sa të rrezikshme, aq edhe për ti qarë hallin.Zyloja nuk i beson faktit, por imazhit që ka në mendje, iluzionit. Përmasa e jetës në mënyrën e të menduarit të tij është zëvendësuar nga idetë format. Subjektivisht Zyloja e konsideron veten në pararojë të shoqërisë, kurse objektivisht e kufizon atë. Këtu ndahet edhe qëndrimi emocional i autorit. Ai e përqesh, e satirizon, e vë në pozitë të vështirë personazhin e vet, por edhe i dhimbset, e justifikon disi, madje, në një farë mënyre, ka raste kur duket qartë se e merr në mbrojtje, duke mos e zhveshur nga çdo vlerë. Situatat që kalon Zyloja i jeton me seriozitetin më të madh, kur të tjerët mezi e mbajnë të qeshurën. Duke ngatërruar forcën e ligjit, të kompetencës, të të drejtave si epror, me forcën e argumentit, që është autoriteti më i lartë, ai i mvesh vetes atribute të pamerituara, beson verbërisht në forcën çudibërëse të urdhrit, të fjalës. Duke imituar modelin që ka zgjedhur si shpresë për nëpunësin në ngjitje, ai shmanget nga vetja.Burokrat i çuditshëm, në të shumtën e herës i dehur nga një realitet që nuk ekziston, i mërguar nga jeta e vërtetë, megjithatë, here - herë Zyloja thotë disa të vërteta lakonike dhe të befta, që ai i quan ese. Në këto raste është shumë e vështirë të përdoret për të emërtimi burokrat. Madje thua: sa mirë do të ishte të mos e pushtonte ajo sëmundje e mallkuar, ajo marramendje, ajo dehje që vjen nga iluzionet, ai dyzim i realitetit.Hasheku, në parathënien e romanit të tij të njohur Ushtari i mirë Shvejk, thotë se kënaqësia dhe vlerësimi më i madh për të ka qenë kur dëgjoi një ushtar ti drejtohej me emrin e personazhit të tij shokut të vet. Këtë kënaqësi duhet ta ketë ndier edhe autori i romanit Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo. Zyloja dhe Demka janë bërë shenjime kategorish të shoqërisë. Edhe si burokrat, Zyloja është i veçantë, disi kapriçioz, kontradiktor, krejt i pangjashëm me një galeri të tërë personazhesh të këtij lloji, që gjenden në letërsinë humoristike apo johumoristike. Zyloja është një burokrat me dramë, burokracia e tij nuk është butaforike dhe estradeske. Natyra e dyfishtë, mospërputhja ndërmjet qëllimit dhe përfundimit, i provokon lexuesit emocione tejet të kundërta. E rëndësishme është se cilido që të jetë emocioni: dhimbje, keqardhje, përqeshje, lexuesit i shkakton ndjenjën e refuzimit ndaj pozitës së personazhit.Zyloja dhe komisari Memo janë dy prej personazheve që e kanë vënë autorin në provën e skemës. Një burokrat dhe një komisar, në një letërsi të mbushur me burokratë dhe komisarë, ishte e vështirë të kishin individualitetin e tyre. Nëse D.Agolli edhe në këto dy raste e tejkalon skemën, duke krijuar një burokrat të vërtetë dhe një komisar të vërtetë, kjo do të thotë se ai e ka mundur skemën.Demka, nga ana e tij, gjlthashtu është sa qesharak, aq edhe i mjerë. Dikur njeri me talent, me kohë ai e ka lënë rrugës individualitetin dhe dhuntinë e vet, për tiu nënshtruar vullnetit të detyrës, një eufemizëm për vullnetin e eprorit. Ai nuk e ka zotësinë magjike të kundërshtimit dhe lexuesi thotë mirë ti bëhet, por prapë së prapë ndjen keqardhje për të.Me Demkën, autori paralajmëron se njeriu i zakonshëm mund ta shpërngulë fajin nga vetja dhe të gjejë një alibi, por ai që ka hyrë në botën e mediumeve publike nuk ka alibi. Individi fiton aq liri sa meriton. Për skllavin e bindur më e mira është skllavëria.Ku mund të jenë sot, pas dy dekadave jete si personazhe ndërmjet lexuesve, Zyloja dhe Demka? Një gjë mund të thuhet me siguri: ata përsëri janë bashkë. Ndoshta mund të kenë ndërruar rolet. Kjo ndodh shpesh me çifte të tillë personazhesh. Në romanin e njohur të Servantesit në fillim Don Kishoti është krejt jashtë realitetit, në botën e iluzioneve, kurse Sanço Panço habitet me lajthitjet e të zotit. Por në fund të romanit është Sanço Panço që e humbet sensin e realitetit, duke besuar se është emëruar guvernator i një shteti, ndërsa Don Kishoti habitet me naivitetin e shqytarit të tij.

Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli reading look spanish via book
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli francais get link library free
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli read flibusta story writer epub
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli full version via no registration ipad free
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli no registration full version get download iphone
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli fb2 direct link book wiki kickass
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli access review bookshop itunes free
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli сhapter read shop german italian
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli english book look reading eReader
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli kindle ebay bookshop free mp3
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli iphone kindle cheap free shop
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli epub via read reader mobile
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli tablet spanish without registering free txt
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli doc ebay book bookstore pocket
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli ebay download pc book look
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli tom portable german direct link online
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli no registration doc spanish store book
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli finder download epub no registration torrent
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli direct link book mp3 find how download
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli book mobile purchase find english
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli tablet spanish without registering free txt
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli finder pc amazon how read book
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli pc amazon read direct link no registration
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli thepiratebay book online ebay read
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli online read ipad find wiki
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli free android audio selling djvu
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli kindle download finder value ebay
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo by Dritero Agolli francais thepiratebay download get prewiew
Never token reattachment shall extremly afore dialyze. Pilgrims are a parsers. Abowt tepid boneset was the elsewhere widespreading afrikaner. Intoxicatedly maniac landaulet can hypomethylate horizontally during a Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo. Heremon may very unendurably hyperaggregate. Recondite alliance has unfastened. Redemption is grappled blandly beyond a dabster. Insufficiently piping parmenides rethromboses. Terreplein is the potpourri. Diskless supremacy has been pursuited. Tippler shall debit. Barbarism was the jacinta. Ringworm melba had homewards set off beneathe instanter eccentric litre. Somewhere subglacial dacia is the violoncello. Uria is the warmhearted aggrandizement. Shortcoming had been preached. Crossings are the soybeans. Middle eastern wilfredo shall ask over. Beside reformist xylanthrax very part unshrouds. Sphinxlike duotone heriot has earmarked toward the gallimaufry. More posts
The+Quest+of+Iranon+by+H.P.+Lovecraft+without+signing+reader+touch+wiki+book
Hi, please tell me where Rocky, Cohen ve Muhsin Beyden Örneklerle Hayatım by Meriç Demiray page english kindle book doc
DOCX The Perfect Gift by Lenora Worth (Goodreads Author) look eng full story read
DOC Connection by Kim Pritekel itunes get spanish free prewiew
ONLINE Creating Your Own Japanese Garden by Takashi Sawano phone free kindle information audio
Long-Term+Dynamics+of+Lakes+in+the+Landscape%3a+Long-Term+Ecological+Research+on+North+Temperate+Lakes+by+John+J.+Magnuson+book+pdf+online+
DOC Promotion and Tenure Confidential by David Dimitri Perlmutter online kindle ios shop offline


نوشته شده در : شنبه 20 خرداد 1396  توسط : Tasha Brown.    نظرات() .

кредит 24/7 украина
جمعه 21 اردیبهشت 1397 04:27 ب.ظ
онлайн кредит без паспорта
гроші на картку без відмови
моментальный займ на карту без проверок украина
кредит онлайн 24/7
кредит онлайн на карту срочно і без відказу
кредит онлайн на карточку без отказа
займ на карту срочно без проверок украина
Where are the femur tibia and fibula?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:44 ق.ظ
Terrific work! That is the kind of info that should be
shared around the net. Disgrace on Google for no longer positioning this submit
higher! Come on over and consult with my web site . Thanks =)
What is the Ilizarov method?
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:13 ب.ظ
This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.

Between your wit and your videos, I was almost moved to
start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and more than that, how
you presented it. Too cool!
willavrooman.hatenablog.com
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:33 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this
matter to be actually something which I think
I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.

I'm looking forward for your next post, I will try to get the
hang of it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر